?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

18 грудня о 15:30 у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва відбудеться літературний вечір до 180-річчя від дня народження Марка Вовчка (Марії Олександрівни Вілінської), української та російської письменниці.

У цьому році також відзначаються знаменні дати, пов’язані з Марковичами, – 190 років від дня народження Панаса Марковича (чоловіка Марії Вілінської) та 155 років з дня виходу книги Марка Вовчка «Народні оповідання».


Марія Олександрівна Вілінська (Марко Вовчок) народилася 22 грудня 1833 р. у селі Єкатеринівка Єлецького повіту в родині збіднілого дворянина, капітана у відставці. Першою її батьківщиною стала Росія, хоча рід, за переказами, веде свою історію з Чернігівщини. Мати володіла кількома мовами, любила музику, співала українських пісень. Батько помер, коли Марії було 6 років, мати вийшла заміж вдруге. Вітчим був лютим кріпосником, знущався не тільки з кріпаків, а й зі своєї родини. Маєток матері він програв у карти та покинув сім’ю. У дванадцять років Марію віддали до харківського пансіону. Вчилася вона охоче, багато читала, вчила мови. Товаришувала зі студентами Харківського університету, біля якого групувалися українські письменники. Після трьох років навчання дівчина виїжджає до тітки в Орел, виховує її дітей, бере участь у літературних вечорах. Там вона й зустріла свого майбутнього чоловіка, студента Київського університету Опанаса Марковича, який був засланий в Орел за участь у Кирило-Мефодіївському товаристві. Після повернення на Україну та одруження вони разом виїжджали на село збирати фольклорний матеріал. Саме тоді Марія Вілінська вивчила українську мову, фольклор, побут, культуру, познайомилася із селянським життям.

1857 р. у Петербурзі виходять «Народні оповідання» Марка Вовчка. 1859 році, тяжко захворівши, Марія їде на лікування до Німеччини, знайомиться там із відомими російськими вченими, листується з Герценом, зустрічається з ним у Лондоні. З того часу вона переймається революційними ідеями та їде й до Італії, де знайомиться з М.Добролюбовим. З часом Марія Вілінська стає співробітницею журналу «Современник». 1860-1866 рр. Марко Вовчок разом із сином Богданом провела в Парижі. Жили вони бідно, доводилося багато працювати. Після восьми років закордонного життя письменниця повертається до Росії й живе у Петербурзі майже десять років. Це були роки активного творчого життя. Після смерті Марковича виходить заміж вдруге, часто переїздять разом із чоловіком по різних містах, потім вони на сім років оселяються на Богуславщині. Померла письменниця у містечку Нальчик.

Спадщина Марка Вовчка – «Народні оповідання», повісті «Інститутка», «Три долі», «Павло Чорнокрил», «Дяк», «Гайдамаки» та інші. За тематикою творчість письменниці різноманітна – життя дітей, побут дорослих, різним верствам населення. Але більшість творів присвячена селянам-кріпакам. Завдяки літературній діяльності Марка Вовчка значно зросла міжнародна роль української літератури XIX століття.

У програмі літературного вечора виступи письменників, науковців та викладачів, а також лауреатів літературно-мистецької премії ім. Марка Вовчка. Присутні будуть Тетяна Василівна Яковенко, письменниця, член НСПУ України, президент літературно-мистецької премії ім. Марка Вовчка; заслужений працівник культури України; Олена Андріївна Вітенко, письменниця, член НСПУ України, фундатор літературно-мистецької премії ім. Марка Вовчка; президент Вінницької обласної краєзнавчої літературно-мистецької громадської організації «Велика рідня»; заслужений працівник культури України; Валентина Петрівна Сторожук, письменниця, член НСПУ України, заслужений працівник культури України.

Під час літературного вечора відбудеться вручення премії новому лауреату літературно-мистецької премії ім. Марка Вовчка – Миколі Федоровичу Денисенку, краєзнавцю-досліднику. Також у програмі коментований перегляд книжково-ілюстративної виставки, українські народні пісні у виконанні зразкового вокального ансамблю «Мрія», вокальний номер у виконанні фольклорного ансамблю інституту філології і журналістики ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського та драматична мініатюра у виконанні студентів інституту філології і журналістики ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського «Марко Вовчок та Тарас Шевченко».

Profile

red-av
lorna_l
Лариса Тимченко

Latest Month

February 2019
S M T W T F S
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Tags

Powered by LiveJournal.com