Лариса Тимченко (lorna_l) wrote,
Лариса Тимченко
lorna_l

Сім модних колекцій: «Край.Ка» єднає у любові до етнічного одягу

Оригінальні народні строї з українською національною вишивкою у великій кількості сучасних інтерпретацій вже давно стали окремим трендом, а виділити сучасну етно-моду в окремий фестиваль здогадались у Івано-Франківську у травні цього року. Фест отримав назву «Край.Ка», що асоціюється і з елементом українського національного вбрання (крайка – деталь, що об’єднує багатошаровість одягу) і з Краєм Карпат.

Край•КА Design прагне поєднати сучасний стиль та культурну спадщину українського народу та стимулювати відродження легкої промисловості. Отже, після показу у Франківську, наступним кроком для організаторів стала Вінниця, де було організовано унікальний показ одразу семи колекцій етнічного спрямування, і три з них від вінницьких дизайнерів. Окрім моди була й пісенна складова, яку організувала наша невгамовна Етномайстерня «Коло».

Для українців вишиванка – не просто одяг, це щось особливе, рідне, святе. Це наша історія, міфологія, релігія, давнє мистецтво предків, душа нашого народу, наш генетичний код, зашифрований у вишивці. Дизайнери сьогодення вдало інтерпретують відомі символи у модне вбрання: у кожного з них власний стиль та вишуканість, неординарна оздоба, що підкреслює філігранність та витонченість образу.

Звідки взялась ідея показів етно-одягу розповідає співорганізатор Край.Ка Тетяна Терсенова-Заводовська: «Двічі на рік у нас проходить «Франківський подум» і ми помітили, що кожного року кількість колекцій в стилі етно збільшується, тож щоб вони не змішувались з іншими, вирішено було відокремити всіх тих, хто займається етно-тематикою, як молодих талановитих дизайнерів, так і творців з ім’ям, в окрему подію».

Організаторами фестивалю виступили Івано-Франківська Торгово-промислова палата в партнерстві з Вінницькою Торгово-промисловою палатою, за підтримки Українського Культурного Фонду, який надав грант на проведення «Край.Ка». Проходив захід у «Галереї XXI», що була вщент заповнена бажаючими побачити диво-одяг з великою кількістю ручної праці та прихильниками дизайнерів. Кожен вихід публіка зустрічала щирими й захопленими оплесками.

Честь відкривати вінницьку частину фестивалю «Край•КА Design» отримала одна з найвідоміших дизайнерок нашого міста, знана авторськими розробками у вишивці і колекцією внесеною до Книги рекордів України – Людмила Бушинська. Вона продемонструвала колекцію з назвою «Ніжні обійми». Геометричні візерунки на блузках з тканин з переливами, оксамитові халати, комфортні, по-сучасному розслаблені сукні, надзвичайно актуальні брюки – ця колекція від ТМ Ruta виразна і дуже модна.

Далі на подіум вийшли моделі у вбранні ще одної дуже знаної вінницької майстрині з вишивки. Ольга Стрєльцова запропонувала глядачам помилуватись своєю колекцією «Квіти та етніка». Надзвичайно характерні для творчості пані Ольги жіночні силуети з пишними спідницями і справді розкішними блузками, або сукнями, щедро прикрашеними вишивкою. Яскраві нев’янучі квіти розпускаються не лише на рукавах, але й по спідницях, вздовж кишень, прикрашають передні полички виробів і спинки.Третіми показали свій доробок вихованці театру моди «Оксамит», що діє при Вінницькому міському палаці дітей і юнацтва вже сім років під керівництвом Ірини Михайлівни Бєлан. Уся колекція «Уквітчана вишиванка» створена за власними ескізами дівчат, що навчаються у театрі моди. Яскравий одяг щедро доповнений прикрасами: плетеними намистами, головними уборами, які, як і одяг розшили бісером та пайєтками дівчатка, віком від 5 до 16, власноруч. Маленькі модниці добре впорались не лише зі створенням, але й демонструванням своїх костюмів.

У перерві між показами, щоб ще раз підкреслити як багато різноманітних талантів має вінницька земля, на імпровізовану сцену вийшли дівчата з Етномайстерні «Коло». Вони не лише приголомшили своїм виглядом у автентичних строях Вінниччини, але й заспівали кілька пісень, в який йшлося про елементи одягу. Слухали їх із щирим захопленням і місцеві, гості з Франківська. Відроджувачки традицій надзвичайно добре вписались у формат дійства і отримали силу силенну оплесків.

Далі був показ франківського Центру професійно-технічної освіти №1 та їх театру-студії художнього дизайну одягу «Стиль і мода». Подіум заполонили дівчата у накидках, пальтах і жилетах з дивовижними орнаментами і китицями. Теплі і практичні речі з яскравим оздобленням виглядали дуже сучасно, вдало обіграючи відомі елементи гуцульської вишивки в характерних зеленому, червоному і чорному кольорах.

Наступними були моделі від студії Molfar. Простота природнього льону, підкреслена делікатною вишивкою (особливо ніжні невеличкі метелики на хустках-накидках і сукенках) та вишуканість благородних силуетів складає основу зручного і універсального одягу від цього бренду. Зачаровані гармонією і красою природи України дизайнери створюють мінімалістичні речі базових кольорів.На «Край.Ка» навіть продемонстрували близько дюжини моделей від відомої франківської дизайнерки Любці Чернікової та ї бренду Chernikova, що творить висококісу красу з етнічними елементами вже понад вісім років. Багаторазова учасниця Львівського Тижня моди надіслала для показу колекцію пошиту з конопляних, костюмних, бавовняних і вовняних тканин. При декоруванні використана вишивка з борщівськими мотивами в поєднанні з геометрією, а також авторські орнаменти.

Завершувала покази колекція Марії Чуднової і її бренду «Вуставка». Родом з відомого осередку традиційної української вишиванки села Космач, ця дизайнерка пропонує носити свої сукні за будь-якої нагоди. Й справді вбрання від «Вуставка» вдало поєднує традиційну вишивку і сучасний силует. Уквітчані вишивками і прикрашені китицями довгі сукні бренду сподобались вінницькій публіці, що була як ніколи щедра на оплески.

Вдалим завершенням вечору стали пісні й розповіді про традиції Вінниччини від «Коло». Дівчата розповіли і продемонстрували каптурі та рантухи, традиційні головні убори Східного Поділля, повідали про вишивку низзю чорним по білому, про ще один забутий елемент жіночого народного строю – нагрудник. А ще співали своїми дзвінкими голосами традиційних пісень, що так пасували всьому побаченому на фестивалі етно-моди Край•КА Design.

Надалі організатори прагнуть поєднати у показах дизайнерів з інших країн карпатського регіону, демонструючи як вдало гармоніює з сучасністю етнічне вбрання. І обов’язково провести «Край.Ку» у інших куточках України. А через рік знову повернутись до Вінниці.

Tags: етно, звіт, мода, показ
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments